Jak zadbać o rehabilitację domową?
Rehabilitacja domowa jest niezwykle ważna nie tylko na etapie powrotu do pełnej sprawności po wypadkach i chorobach, ale także w przypadku osób trwale niepełnosprawnych. W celu rehabilitacji domowej stosowany jest różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, który pozwala na zwiększenie sprawności pacjenta, a także ułatwia samodzielne wykonywanie codziennych czynności. Podpowiadamy, jak zadbać o rehabilitację domową.
Co zaliczamy do domowego sprzętu rehabilitacyjnego?
Sprzęt rehabilitacyjny umożliwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym, a także jest niezbędny w celu ułatwienia opieki nad pacjentami trwale i czasowo niezdolnymi do samodzielnego poruszania się. Niepełnosprawność może wiązać się z całkowitą lub częściową utratą sprawności fizycznej, dlatego w sklepach medycznych znajdziemy różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny oraz akcesoria, z których możemy korzystać w warunkach domowych.
Do często stosowanego sprzętu rehabilitacyjnego zaliczamy m.in.:
- wózki inwalidzkie,
- kule łokciowe, kule pachowe i podpórki,
- balkoniki,
- chodziki,
- łóżka rehabilitacyjne,
- taśmy do ćwiczeń,
- dyski do korekty postawy i zmiany napięć,
- tapy do naklejania po urazach,
- szyny CPM do ćwiczeń kolana i stawu barkowego po operacjach,
- rowery stacjonarne,
- rotory do ćwiczeń kończyn dolnych.
Oprócz powyższych, do sprzętu rehabilitacyjnego zaliczamy także różne akcesoria, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom np. nakładki na sedes, ławki i krzesła prysznicowe, materace przeciwodleżynowe.
Na czym polega rehabilitacja w domu?
Rehabilitacja to nie tylko zabiegi z fizjoterapeutą. Bardzo dobry wpływ na zdrowie i sprawność mają także codziennie wykonywane czynności w domu oraz uczestniczenie w normalnym życiu, w stopniu dopasowanym do stanu zdrowia osoby chorej. Opiekując się osobą niepełnosprawną z powodu choroby lub wieku, powinniśmy zadbać o to, aby każdego dnia aktywować mięśnie do pracy i stymulować mózg poprzez zalecone przez lekarza ćwiczenia, masaże, zajęcia manualne, a także wykonywanie normalnych domowych czynności. Umożliwia to zakup lub wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki któremu osoba niepełnosprawna może opuścić łóżko i stopniowo zyskiwać niezależność oraz uczestniczyć w życiu rodzinnym. Dzięki wózkom inwalidzkim, balkonikom, kulom, a także ortezom możliwe jest szybsze odzyskanie sprawności w przypadku osób czasowo pozbawionych możliwości samodzielnego poruszania się oraz aktywowanie osób trwale niepełnosprawnych.