Jak wybrać balkonik dla seniora?
Dzięki balkonikowi wiele osób starszych ma możliwość sprawniej i pewniej się poruszać. Zabezpieczenie w postaci tego sprzętu zapewnia seniorowi większy poziom bezpieczeństwa i pewności ruchu. Balkonik rehabilitacyjny jest znacznie wygodniejszy w obsłudze niż kule, aktywizuje seniora w odróżnieniu od wózka inwalidzkiego. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje balkoników, różniących się przede wszystkim budową i przeznaczeniem.
Jaki rodzaj balkoniku sprawdzi się najlepiej u osób w podeszłym wieku?
Balkonik, określany również mianem chodzika jest aluminiową konstrukcją wspomagającą nie tylko proces chodzenia, ale również wstawania osoby starszej. Sprzęt ten można zakupić w sklepie ortopedycznym. Chodzenie z balkonikiem jest rodzajem swoistej rehabilitacji osób starszych oraz z niepełnosprawnościami. Ten sprzęt pobudza pracę mięśni nóg oraz rąk, które u seniorów zazwyczaj są osłabione. Balkoniki w odróżnieniu od wózków motywują osoby starsze do chodzenia i aktywizacji mięśni.
Ten rodzaj wsparcia w chodzeniu jest polecany również dla osób starszych z nadwagą, które dzięki dodatkowej aktywności fizycznej mogą obniżyć swoją masę ciała. Co ważne, balkonik sprawdzi się także u osób o zaburzonej równowadze i słabych rękach – obecnie produkowane modele są dopasowane do indywidualnych niepełnosprawności i ograniczeń zdrowotnych.
Najbardziej popularne balkoniki możemy podzielić na trzy grupy:
- Balkoniki sztywne,
- Balkoniki kroczące,
- Balkoniki na kółkach.
Balkoniki sztywne nazywane również statycznymi posiadają bardzo stabilną konstrukcję, przez co praktycznie niemożliwe jest przewrócenie się. Na każdej z nóg znajdują się antypoślizgowe nakładki. Ten model chodzika wymaga od seniora nieco siły i cierpliwości, ponieważ podczas korzystania a tego rodzaju balkoniku przy każdym kroku trzeba oderwać go od ziemi. Balkonik statyczny sprawdzi się dla seniorów zmagających się z utrzymaniem równowagi podczas stania bądź chodzenia, a także dla osób starszych chcących wzmocnić swoje mięśnie.
Balkonik kroczący jest modelem ruchomym, dopasowującym się do ruchów seniora. Sprawdzi się u osób starszych nieposiadające zbyt dużej siły w mięśniach rąk na przestawianie balkonika z każdym krokiem. Poruszanie się przy pomocy balkonika kroczącego aktywizuje mięśnie nóg, rąk i tułowia, jednak nie tak intensywnie jak balkonik sztywny. Balkonik na kółkach jest rozwiązaniem dla osób, które nie mają problemu z równowagą. Poruszająca się na kółkach konstrukcja jest świetnym rozwiązaniem dla seniorów z silnymi mięśniami rąk, który potrzebują nieco wsparcia na spacerach. Jako że przez kółka balkoniki te są bardzo ruchome, osoba z nich korzystająca musi posiadać dobre poczucie równowagi.